Koje su 3 ključne stvari kod izgradnje male solarne elektrane?
1. TEHNIČKO REŠENJE
Pronalažanje pravog rešenja je veliki izazov za tehnička lica. Međutim, moramo voditi računa i o onima, kojima su tehničke stvari nejasne ili će im istraživanje istih predstavljati teret. Pogledajmo neke objektivne činjenice za koje se nadamo da će pomoći i jednima i drugima u razumevanju šta im je najvažnije.
KOJI JE SOLARNI PANEL BOLJI?
Pravo pitanje je koja je solarna ćelija bolja, polikristalna ili monokristalna?
Kratak odgovor glasi: iz aspekta proizvodnje električne energije skoro je nebitno na srpskom podneblju. Prinos sistema više zavisi od drugih uslova.
Ako pogledamo cene, polikristalni solarni paneli su jeftiniji, ali to ne znači da manjkaju u kvalitetu! Jednostavno, tehnologija kojom se ovakvi paneli proizvode je jeftinija.
Ukoliko je naša raspoloživa krovna površina mala, bolje je instalirati monokristalne panele, jer imaju veću snagu po jedinici površine.
Jedan od čestih aspekata kod izgradnje malih solarnih elektrana je i estetika. Monokristalni solarni paneli su crni, dok su polikristalni plavi. Kako se nekima više sviđaju jedni, a nekima drugi, bitno je pažljivo pogledati proizvode pre kupovine.
Sledeće pitanje je proizvođač. Mnogi svoje panele predstavljaju kao evropski proizvod, ali nažalost u većini slučajeva to je samo marketinški trik. Ukoliko kompanija ima kancelariju u Nemačkoj, ne mora da znači da je panel i proizveden u Nemačkoj. U svakom slučaju, nije problem ako ne izaberemo Evropljane, jer su svi najveći proizvođači Kinezi. Prema nedavnoj Nemačkoj studiji, ovi proizvođači su po kvalitetu pobedili Evropljane. Jedino je važno izabrati proizvod od renomiranog, velikog proizvođača jer male kompanije često ne mogu pružiti očekivani kvalitet.
KONVENCIONALNI ILI PAMETNI SOLARNI SISTEM?
Ako imate jednodelnu, ravnu i neisprekidanu površinu krova bez senki, tradicionalni solarni paneli mogu biti savršen izbor. Međutim, ukoliko imate jedan razigrani krov sa više orijentacija i pojavom senke na krovnim površinama, razmislite o upotrebi pametnog solarnog sistema gde možemo razlikovati sisteme sa pametnim solarnim panelima i sisteme sa pametnim inverterima. Obe opcije imaju prednosti i mane, pa je veoma bitno upoznati obe tehnologije pre nego što donesete odluku.
KOJI JE INVERTER BOLJI?
Ovo pitanje je usko povezano sa tim da li ćemo izabrati konvencionalni sistem, sistem sa pametnim solarnim panelima ili sistem sa pametnim inverterom. Na odluku obično utiče dužina garancije i mesto proizvodnje (Evropsko ili Kinesko).
2. FINANSIRANJE
Pre nego što krenete sa izgradnjom male solarne elektrane, važno je da budete svesni svojih mogućnosti finansiranja. Osim finansiranja iz sopstvenih sredstava, može da se pojavi i neka vrsta subvencije od strane države. Raspitajte se.
FINANSIRANJE IZ SOPSTVENIH SREDSTAVA
Gotovina je najjednostavniji i najbrži način. Posle potpisivanja ugovora, u roku od samo 45 dana možete imati svoj solarni sistem.
3. IZBOR BRENDOVA I IZVOĐAČA RADOVA
Tokom celog života trebamo donositi odluke. Tako je i sa pitanjem kojoj kompaniji poveriti ugradnju našeg solarnog sistema. Trenutno postoji velika konkurencija između preduzeća za rezidencijalne solarne sisteme na domaćem tržištu. Pogledajmo neke aspekte koji bi vam mogli olakšati izbor.
GARANCIJE
Ovo pitanje je važno, jer kada birate sistem, neminovno birate i preduzeće. Garantni rokovi su dugački, a izabrana kompanija mora imati mogućnost da nam to i obezbedi. Pored toga firma treba da ima servisnu podršku i stabilnu finansijsku pozadinu.